Hřebelcování

6. dubna 2009 v 15:06 | Milli |  Jízda na koni
HŘEBELCOVÁNÍ KONĚ
Ještě předtím, než nasednete na koně, je potřeba ho vyhřebelcovat. Třeba například mě dokonce baví víc hřebelcovaní, než ježdění. Jsou to chvíle, kdy máš jedinečnou příležitost navázat s koněm pevný vztah. Samozřejmě se nehřebelcuje jen pře ježděním-mělo by se každé ráno a odpoledne (minimálně).Postup při hřebelcování:

1. Koníkovi nandáme ohlávku a bezpečně ho úvážeme. I kůň, kterého dobře známe by se mohl leknout a zranit vás.

2. Vezmeme rýžový kartáč a hřbílko:

Přistoupíme ke koni a zečneme od krku po smeru srsti krouživými pohyby odstarňovat hřbílkem nečistoty ze srsti. Poté srst důkladně po směru srsti přejedeme kartáče a tak dlouho opakujeme, až se dostaneme k zádi (Nohy a hlavu ne!!!!). Druhou stranu uděláme stejným způsobem a pak už jen kartáčem očistíme důkladně nohy. Poté hřbílko odložíme a ještě jednou kartáčem přejedeme srst, aby v ní nezůstal prach (můžeme koně ještě přetřít suchým hadrem, aby se srst leskla).

3. Vezmeme měkký kartáč na hlavu:
Opatrně jím po směru srsti očistíme hlavu a uši (můžeme ještě vzít vlhkou houbu a otřít koutky očí a nozdry)

4. Vzemem kopytní háček (nejlépe se štětečkem):
Přední nohy: Přistoupíme těsně k přední noze koně, aby jsme stály zády k jeho hlavě. Do ruky dál od koně vezmeme kopytní háček a tou, která je blíž opatrně sjíždíme zepředu po koňské noze až pod karpální kloub. Tal zatlačíme a kůň by měla nohu zvednout (pokud ne, opřeme se bokem a rameny o koně tak, aby přenesl váhu na druhou nohu a potom mu jí zvedneme). Když je noha ve vzduchu, chytnem jí po kopytem a korunkou a položíme se ji na koleno. Začneme seškrabovat háčkem špínu, ale nesmíme koně škrábnout do citlívého místa ve tvaru trojuhelníke, tzv. Střelky, která začíná u patky kopyta a směrem dopředu se zužuje. Poté ještě očistíme kopyto štětečkem a pustíme koni nohu. Když nezlobil, poplácáme ho po rameni, aby věděl, že to bylo správné a totéž uděláme i s druhou přední nohou.


Zadní nohy: Zase přistoupíme těsně ke koni a vezmem kopyto stejným způsobem jen z tím rozdílem, že ho vytáhneme dozadu. Jelikož zadí nohy má kůň silné, jsou trochu těžší na vyčištění než přední.


Ps.: Když čistíte kopyto, kůň vás může kopnout jen tou nohou, kterou čistíte, protože nemůže stát jen na dvou nohách.


4. vezmeme hřeben, mast na kopyta nebo kartáč na ocas, ale není to nutné. Můžeme koni vyčesat osac a hřívu, nebo namazat kopyta.Důležité: Nikdy nechoď kolem zadku koně, kterého neznáš. Radši ho obejdi kolem hlavy nebo mu podlez pod krkem. A i u koně, kterého znáš, se radši zadku vyhýbej a když už mesíš kolem, poplácej ho, aby viděl, že jsti tam a nelekl se.
Dbej na to, aby kůň měl kopyta a spěnky čisté!
Vždy ke koni přistupuj ze strany tak, aby tě viděl a zbytečně se nevyděsil.
Když je teplo, tak po jízdě osprchuj koni nohy tak nad karpální kloub.
Vždy koni ohmatej nohy a hlavně šlachy, jestli je nemá otekle nebo horké, může to být příčina např. kulhání.


KOPÍRUJ VŽDY JEN SE ZDROJEM: welsh-pony.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jake7.11-sagitka;-)) | 6. dubna 2009 v 15:54 | Reagovat

Ahoj milli Máš pravdu začala mi teď jezdecká sezóna a já a sagita jsme sice jezdila ale radši jsme byli při hřebelcování a dokonce myslím že to bylo vzájemné;-))

2 jake7.11 | Web | 9. dubna 2009 v 10:29 | Reagovat

spřátelíš?

3 konenadzlato | Web | 2. dubna 2010 v 7:49 | Reagovat

Tenhle blog se ti fakt povedl. Je krásnej =)=)=) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.