Návod na komix

31. března 2010 v 15:19 | Milli |  Ostatní-Co se jinam nevešlo
Tak, protože se mě u docela dost lidí ptalo, jak dělám komixy, tak sem dávám jednoduchý návod. Budete k tomu potřebovat nějakou hru (nejlépe koňskou :o) a PhotoFiltre nebo PhotoFiltre Studio (v češtině). Já osobně pracuji s PhotoFiltre Studiem, ale v PhotoFiltru se to dělá úplně stejně.
Jinak, ZDE si můžete stáhnout PhotoFiltre v češtině.
Jak na komix
Foto (c): Helena Hřebcová, habanek.rajce.idnes.cz

1) Zapněte si hru
Já jsem si pro ukázku vybrala hru StarStable 1, ale můžete samozřejmě použít kteroukoli jinou. Zapneme si tedy hru a vybere si moment, který chceme "vyfotit" do komixu. Když jsme spokojení, zmáčkneme klávesu Prt Sc (Sys Rq). Najdete ji na klávesnice buď mezi nástrojovými klávesami jako Delete, Home, End (přesněji řečeno nad Insert, které je nad Delete), nebo v úplně horní řadě za F12. Pak si hru schodíme na lištu, já to ve Windows Vista obvykle dělám tak, že zmáčknu levý Alt + Tab (takové ty dvě šipky na Caps Lockem). Ve Windows XP se to však může udělat i zmáčknutím kláves levý Ctrl + levý Alt + Delete. Když máme hru schozenou na liště, zapneme si grafický program (PhotoFiltre).

2) Vložte do PhotoFiltre fotku
Když máte zapnutý PhotoFiltre, najděte si ÚpravyVložit jako nový obrázek
(c) Milli
3) Výběr části obrázku
Měla by se vám tam objevit vaše fotka. Teď myší táhnětě úhlopříčně přes část, kterou byste chtěli mít v komixu. Výběr můžete posouvat, zmenšovat a zvětšovat, dokud nebudete spokojení.
(c) Milli
Když budete spokojení a budete mít označenou jen tu část, co tam chcete (například ve StarStable je lepší, když v komixu není vydět ta mapa a dolní lišta. Vypadá to pak přirozeněji), tak kliknětě někam do té vybrané části pravým tlačítkem myši a objeví se vám tam znovu možnosti, co chcete dělat. Vyberte ořezat obrázek.
(c) Milli
Teď by vám tam měla zbýt jen ta vaše vybraná část. To už je v podstatě vše, ale můžete fotku dále upravovat. Například zmenšovat, přidat rámeček nebo text, optické efekty, prostě co chcete. Docele hezké je, když má fotka rámeček, proto vám se dám návod ještě na něj.

4) Rámeček
Když už máte tu vaši vybranou část oříznutou a chcete kolem fotky rámeček. tak zvolte FiltryRámeček a otevře se vám tam výběr rámečku. Já si obvykle vybírám Jednoduchý rámeček, ale můžete si zvolit, který chcete.
(c) Milli
Když si zvolíte rámeček, vyberete si pak u něj tloušťku, barvu apod. Tlusté rámečky nevypadají v komixu moc pěkně, proto bych vám doporučovala tenčí.

5) Uložení fotky
Když u na fotce máte vše, co jste chtěli, je na čase udělat poslední krok a to jest, uložit jí. Zvolte SouborUložit jako a tam se vám objeví tabulka uložení. Nahoře si zvolte složku, kam to chcete uložit, dole název souboru (např. komix1) a pod ním si vyberte formát. Blog podporuje jen formáty JPEG, GIF a PNG a já si většinou vybírám PNG.
(c) Milli
JPEG: JPEG je celkem dobrý formát, který používá hodně lidí. Má výhodu v tom, že soubor není velký a nemátak katastrofální kvalitu. Špičková ta kvalita ale také není a v tom je ten problém. A navíc, když ve formátu JPEG uložíte stejnou věc několikrát po sobě, tak čím víc uložení, tím horší kvalita. Zde je obrázek uložený v JPEG:
(c) Milli
Vydíte, zde kvalita není tak špatná, ale když to přiblížíte, je to vydět dost. A obrázek nezabírá moc místa.

GIF: GIF už nezmenšuje soubory tak jako JPEG a kvalitu také nemá moc dobrou, takže se skoro vůbec nepoužívá a nedoporučuji vám ho. zde ukázka obrázku v GIF:
(c) Milli
Kvalita nic moc a velikost také. Opravdu nedoporučuji.

PNG: Můj nejoblíbenější. Sice nezmenšuje obrázky, takže si musíte hlídat, aby to bylo menší než 400 Kb (Zjistíte to tak, že v PhotoFiltre si dáte Obrázek → Velikost obrázku a tam to máte), ale kvalita stojí za to. Je témeř bez chyb. A tady už výsledný obrázek v PNG
(c) Milli
Tak, tímto se s vámi loučím. Obrázek do blogu normálně vložíte jako každý jiný. Tak adiós, Milli

ZÁKAZ KOPÍROVANÍ BEZ UVEDENÍ ZDROJE WELSH-PONY.BLOG.CZ NEBO IKONKY
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 konik | Web | 15. května 2010 v 11:58 | Reagovat

To PrtSc mám držet?Odepiš co nejdřív!Mě na blog díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.